Węza pszczela

Nasza węza pszczela to produkt najwyższej jakości. Wiemy jak ważnym jest wykonanie jej z czystego wosku. Już mały procent zafałszowań potrafi negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie rodziny pszczelej. Dzięki naszej technologii obróbki wosku pozbywamy się zafałszowań. Każda partia wosku z jakiego  produkujemy węzę jest badana.
Sprawozdanie z badań 38W-01-22_podpis 

Najczęściej zadawane pytania na temat węzy pszczelej:

Co to jest węza pszczela?

Węza pszczela wytwarzana poprzez obróbkę wosku pszczelego. Zacznijmy od początku. Pszczoły miodne apis mellifera spożywając pokarm wydzielają tzw. łuseczki woskowe. To dzięki nim budują plastry w, których matka pszczela może składać jaja lub pszczoły składają miód. Pszczelarzowi zależy na najczęstszej wymianie plastrów, aby utrzymać zdrowe roje pszczół.

Węza pszczela to cienka woskowana płytka z odciśniętymi obustronnie komórkami pszczelimi. Pozwala ona znacznie niewątpliwie przyspieszyć oraz ułatwić budowę plastrów. Istotnym przy tym jest to aby pszczoły miały zapewniony obfity dostęp do pokarmu. Ważnym aspektem jest to aby węza pszczela wykonana była z niesfałszowanego wosku, bezsprzecznie wpływa to na zdrowotność naszych pszczół.

Do czego służy węza pszczela?

Węza pszczela służy do szybszej budowy plastrów pszczelich o pożądanych przez pszczelarza rozmiarach komórki: pszczelej lub trutowej. Bez Wątpienia ułatwia pszczołom odbudowę gniazda w którym matka składa jaja i przede wszystkim miodnie w której pszczoły składają nektar. Z węzy pszczelej możemy również wytwarzać piękne świece.

Jak jest wytwarzana / produkowana węza pszczela?

Pszczelarz chcąc mieć zdrowe i silne pszczoły bez wątpienia stara się podczas sezonu wymienić jak najwięcej plastrów pszczelich. Te wycofane woskowe plastry są wytapiane w topiarce parowej, słonecznej lub elektrycznej. Dzięki poddaniu ich działaniu wysokiej temperatury wosk wypływa z plastrów do podstawionego naczynia. W rezultacie uzyskujemy krążek wosku. Ale to nie koniec. Pszczelarz aby dobrze przygotować wosk powinien go jeszcze raz przetopić. Proces drugiego topienia powinien wyglądać następująco: przygotowujemy dwa naczynia. Pierwsze będzie potrzebne nam do rozpuszczenia wosku na palniku. Do pojemnika wrzucamy wosk oraz 1/3 objętości wody, bez wątpienia najlepsza jest deszczówka. Podgrzewamy do zagotowania i następne przelewamy do drugiego naczynia przez tkaninę o gęstych oczkach aby go przefiltrować. Następnie odstawiamy do powolnego ostygnięcia.

Tak przetopiony i sklarowany wosk możemy przerobić na węzę. Ze względu na fakt że w wosku mogą być złośliwe bakterie lub przetrwalniki innych chorób takich jak np. Zgnilec amerykański musimy poddać go sterylizacji. Do tego służy autoklaw. Wosk jest ponownie rozpuszczany i poddawany temperaturze 125st c oraz ciśnienia 0,1Mpa w czasie 30 min. Są też inne metody sterylizacji. Te które podałem są zgodne z polską normą. Po sterylizacji wosku możemy wreszcie zająć się ostatnim procesem, w związku z tym ponownie rozpuszczamy wosk. Tym razem w specjalnych zbiornikach. Podtrzymujących jego temperaturę. Poprzez specjalny dozownik wylewamy płynny wosk na zimne walce. Walce mają wygrawerowane komórki pszczele. Po zetknięciu wosku z walcami wosk zastyga pozostawiając odbity szablon naszych komórek. Na koniec węza jest przycinana pod konkretny rozmiar ramki.

Gdzie kupić dobrą węzę pszczelą?

Dobrą węże najlepiej kupić od producentów którzy badają swój produkt na zafałszowania, poddają wosk sterylizacji bez wątpienia jest to najważniejszy aspekt ze względu na choroby pszczół. Oraz mają swoje pasieki i wiedzą jak ważne jest aby węza była dobrej jakości i bez zafałszowań.

Jak wtapiać węzę pszczelą?

W naszej pasiece wtapiamy za pomocą starego prostownika. Bez wątpienia jest to najlepszy i najszybszy sposób. Na ramkę z naciągniętym drutem nakładamy arkusz węzy. Do dwóch końców przykładany klemy prostownika. Drut wtedy się nagrzewa się i wtapia w węzę, musimy jednak uważać aby nie przetopić na wylot. Osoba która wtapia węzę może w krótkim czasie wtopić dużą ilość węzy.

Jakie są rodzaje węzy?

Węzę dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje walcowana na zimno, oraz wykonaną metodą na ciepło. Według nas węza wykonana metodą na ciepło jest lepsza. Struktura włókien woskowych nie jest zaburzona co znacząco wpływa na szybkość ich zagospodarowywania przez pszczoły. Jest po prostu chętniej odbudowywana. Węza pszczela może być grubsza lub cieńsza co również ma niebagatelne znaczenie. Do węzy cienkiej pszczoły zużywają więcej nektaru przyniesionego zamiast odłożyć do w postaci miodu. Do węzy grubszej będą zużywać mniej pokarmu ponieważ częściowo będą budować ścianki komórek wyciągając wosk z węzy. Jednak przekłada się to na mniejsza liczbę plastrów.

Po co stosujemy węzę pszczelą?

Węzę pszczela stosujemy po to by ułatwić pszczołom budowanie plastrów. Aby były one budowane równiej, co bez wątpienia ułatwia pracę przy przeglądach czy miodobraniu. Węzę pszczela dodajemy pszczołom by odświeżyć im plastry w gnieździe. Jest to ważnym aspektem ze względu na to iż w starych czarnych plastrach znajdują się patogeny i choroby. W rezultacie wpływa to na wydajność miodowa w rodzinach pszczelich.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7